Gminna Biblioteka Publiczna  w Niedźwiadzie otrzymała honorowy tytuł
"WZOROWA BIBLIOTEKA ROKU 2010"
przyznawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Tytuł nadawany jest wyróżniającym się bibliotekom stopnia podstawowego.
Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się 28 października 2010 r. w Budynku Wielofunkcyjnym w Niedźwiadzie

Wśród gości byli obecni przedstawiciele: WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Starostwa Powiatu Lubartowskiego, władz gminy, bibliotek publicznych powiatu, instytucji i organizacji oraz czytelnicy i mieszkańcy. Po powitaniu gości rozpoczęło się uroczyste nadanie tytułu. Przedstawiciel Komisji Konkursu "Wzorowa Biblioteka" Pani Małgorzata Pieczykolan odczytała protokół Komisji. Został odczytany list gratulacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Lubelskiego. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą historię i działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedźwiadzie. W dalszej części spotkania podziękowania otrzymali czytelnicy. Podziękowania otrzymały również osoby i instytucje współpracujące z Biblioteką. Uroczystość uświetnił zespół wokalno-instrumentalny z Publicznego Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Niedźwiadzie.